בריכות שחייה - כל מה שרציתם לדעת


בריכות שחייה ביתיות הפכו נפוצות מאוד, וכיום ניתן לראותן בגינות ביתיות רבות. העלויות הנמוכות של בריכות השחייה העיליות והתחזוקה הפשוטה יחסית של בריכות אלו, הופכות אותן לזמינות יותר. ריכזנו לכם את כל השאלות הנפוצות בתחום על מנת להקל עליכם את תהליך שילוב הבריכה אצלכם בגינה.   

מהי בריכת שחייה עילית?

בריכת שחייה עילית הינה בריכת שחייה המותקנת מעל פני הקרקע. בריכה זו קלה יחסית להתקנה וניתן לנייד אותה ממקום למקום (כשהיא ריקה ממים כמובן...) היתרון הבולט של בריכת השחייה הביתית הוא בעיקר בעובדה שניתן להקים את הבריכה בקלות בעונה החמה, ולרוקן, לקפל ולאחסן אותה בקלות בעונת החורף. עוד יתרון של בריכות השחייה הביתיות העיליות היא בעובדה שהיא אינה דורשת אישורי בנייה מיוחדים (אלא אם מדובר בהקמתה במרפסת או על גג, אז חובה לקבל אישורים ממהנדס ביניין)!

איך מכינים את השטח לקראת הקמת בריכת שחייה בגינה?

אמנם בריכות שחייה עיליות ביתיות אינן דורשות אישורי מהנדס, אך על מנת להבטיח מינימום תקלות יש להקפיד על התקנת הבריכה על שטח מפולס ונקי. חשוב לדעת כי שטח שאינו ישר או מעט זוויתי עשוי לגרום ללחץ אדיר של המים על התפרים של הבריכה, מה שעשוי לגרום לפיצוץ התפרים. חשוב שהשטח יהיה נקי. ככלל, לחץ המים בבריכות גדולות חייב להתפזר באופן אחיד! לכן, מומלץ שלא להתקין את הבריכה על שטח חולי או בוצי. לאחר פילוס וניקוי מוחלט של הקרקע, יש לפרוס יריעות פלציף שיבלטו מצידי הבריכה לפחות ב 2-3 ס"מ מכל צד. 

בימים של חיסכון במים, האם בריכת שחייה היא לא בזבזנית מים אדירה?

 אמנם מילוי בריכת שחייה גדולה דורשת כמויות גדולות מאוד של מים, אך "בזבוז" המים הוא במילוי הבריכה בלבד. בתחזוקה נכונה של הבריכה, יש צורך במילויה פעם אחת בלבד! שימוש במתקני ניקוי וטיהור איכותיים המתאימים לגודל הבריכה, ישאירו את המים נקיים וראויים לשימוש למשך שנים!

 טיפ - במקרה של ריקון הבריכה, מומלץ להתשמש במים להשקייה.

 איך מתחזקים בריכת שחייה ביתית ואיך שומרים על ניקיונה?

 אין שום ספק ששחייה בבריכה עם מים מלוכלכים היא חוויה לא נעימה, אך חשוב לדעת כי היא עשוייה אף לסכן חיים! חשוב לשמור על המים נקיים וצלולים למען בטיחות הרוחצים בבריכה והנמצאים מחוצה לה!  אז איך עושים את זה נכון? בקלות! ישנן מגוון ענק של אביזרים לניקוי בריכה, ואת רוב העבודה הקשה, עושים המשאבה והפילטר. כל שעליכם לעשות, הוא לנקות את הפילטר אחת לשבוע על מנת לוודא סינון יעיל של המים. מומלץ להקפיד על איסוף וניקוי לכלוך גדול מהמים בעזרת רשת ייעודית לניקוי בריכות. בנוסף, חשוב מאוד להקפיד ולכסות את הבריכה בתום השימוש גם על מנת למנוע חדירת לכלוך לבריכה, וגם  לצורכי בטיחות (שלא חלילה יטפס ילד או בעל חיים מבלי משים)!

האם בריכת שחייה ביתית עילית עמידה?

 מרבית בריכות השחייה העיליות האיכותיות כיום עמידות במיוחד. במיוחד אלו המשלבות 3 שכבות עבות של ויניל המכסות רשת משוריינת. התקנת הבריכה במקום מפולס ומתאים ע"פ ההוראות, ושימוש תקני בבריכה, יבטיחו עמידות לאורך שנים.

הקמתי את הבריכה וכעת עליי למלא אותה. מה חשוב לעשות לפני?

 לאחר שהבטחנו שהבריכה מוקמת באזור מפולס ונקי לחלוטין, יש להכנס לפנים הבריכה וליישר את דפנות הבריכה ככל שניתן. לאחר מכן, יש למלא את הבריכה במעט מים (עד לגובה של ס"מ ספורים)ולחזור על פעולת יישור הדפנות פעם נוספת. חשוב לוודא שאין קפלים. בשלב הבא, יש למלא את הבריכה עד לגובה המומלץ ולהפעיל משאבת הסינון.

האם ניתן להקים בריכת שחייה עילית על גג הבית או במרפסת?

ללא אישור מהנדס, בשום אופן אין למלא בריכת שחייה גדולה במרפסת או על הגג! על המהנדס לוודא כי המקום בו תרצו להקים את הבריכה חזק ויציב דיו להחזיק משקל עצום כשל בריכת שחייה.

מה עושים במקרה של חור / קרע בבריכה?

במקרה של חור או קרע ביריעת הבריכה, יש צורך בטיפול מיידי על מנת למנוע פיצוץ היריעה וקרע מוחלט ובלתי הפיך של היריעה. חשוב לזכור כי לחץ המים בבריכה חזק במיוחד ובמקרה של חור, לחץ המים כולו "מתנקז" לחור, מרחיב אותו באיטיות עד לרגע בו הוא אינו יכול לשאת את העומס והוא נקרע ומתפוצץ. ישנן 2 סוגי ערכות ייעודיות לתיקון חורים - ערכה לתיקון בריכה מלאה או ערכה לתיקון בריכה ריקה.

לתיקון יריעת ויניל של בריכת שחייה מלאה, יש להשתמש בערכת תיקון ייעודית לתיקון בתוך המים. ראשית יש למצוא את החור לנקות היטב את סביבתו מלכלוך ושומן משני צידי היריעה. לאחר מכן, יש לפעול לפי הוראות השימוש של היצרן המופיעות על גבי האריזה.

במקרים בהם משתמשים בקיט לתיקון בריכה ריקה, יש לרוקן את מי הבריכה עד כמה סנטימטרים מתחת לחור, לנקות היטב משומן ולכלוך, לייבש באופן מוקפד ולהדביק את המדבקה הייעודית. מומלץ לתת למדבקה להתייבש מספר שעות בטרם מילוי הבריכה מחדש. 

במקרים בהם יש לתקן חור בבריכה ריקה, יש לנקות היטב את סביבת החור משומן ולכלוך / אבק. לאחר ייבוש מלא של האזור, יש להדביק את המדבקה הייעודית, ולייבש ל12 שעות לפחות. 

עד איזה גובה יש למלא את הבריכה?

 מומלץ שלא למלא את הבריכה עד הסוף. כדאי להקפיד להשאיר לפחות 10 ס"מ מגובה דופן הבריכה ריקים וזאת על מנת למנוע בזבוז מים מיותר. יש לזכור שהרוחצים בבריכה מוסיפים לנפח המים, ובמקרים של מילוי הבריכה עד סופה, המים העודפים נפלטים אל מחוץ לבריכה לחינם.

מה ההבדל בין משאבת חול למשאבת פילטר?

2 סוגי המשאבות הנפוצים ביותר הן משאבת החול ומשאבת פילטר.

משאב ת חול הינה משאבה השואבת את מי הבריכה, מסננת אותם באמצעות העברתם דרך חול ייעודי (הקיים גם הוא בסוגים שונים) ופליטתם כשהם נקיים.  משאבות חול לבריכה מצליחות לסנן את המים עג לרמה של 5 מיקרון! כך שהיא מצליחה לשאוב אפילו את הלכלוך הקטן ביותר. לעומתה, משאבת הפילטר, מעבירה ומסננת את המים דרך פילטר נייר שגם הוא עושה עבודה לא רעה בכלל. אז למה לבחור דווקא במשאבת חול? בגלל התחזוקה השוטפת. במשאבת הפילטר יש לטפל מידי שבוע, להוציא את ה

 

 

אולי יעניין אותך גם