כל מה שצריך לדעת על ביגוד תרמי


ביגוד תרמי על כל סוגיו מאפשר לנו לבלות גם במזג אויר קר במיוחד בחוץ בנינוחות ובחמימות. איך נדע לבחור ביגוד תרמי איכותי ולמה הוא מיועד. הכל במאמר הבא. 

מהו ביגוד תרמי:

מטרתו של הביגוד התרמי הוא שמירה וויסות חום הגוף בעיקר באזורים קרים במיוחד המאופיינים בטמפרטורות נמוכות, אך הם מתאימים גם לחורף הישראלי המאופיין בקור מקפיא בעיקר בשעות הבוקר המוקדמות ושעות הלילה או כמובן בימי החורף הסוערים. ביגוד תרמי משלב טכנולוגיה מיוחדת אשר משלבת שיכבת בידוד השומרת על חום הגוף מחד, אך מנדפת את הלחות והזיעה מאידך. הביגוד התרמי אשר מטרתו הראשונית היתה להעניק מענה מלא ויעיל למטיילים, לעובדים בתנאי קור וכד', התגלה כיעיל במיוחד גם לספורטאים מאחר ובעת פעילות גופנית מאומצת, הזיעה המכסה את הגוף נוטה לקרר את הגוף וגורמת לנחיתת טמפרטורת הגוף מה שעשוי לגרום להתקררות ולחולי, גם אם נעשה שימוש בשכבות בגדים רבות. מאחר והביגוד התרמי לוכד את חום הגוף אך מנדף את הזיעה והלחות, הוא מהווה פתרון מושלם.

סוגי ביגוד תרמי:

איזה סוגי בגדים תרמיים קיימים:
מיקרו פליז - בד המיקרו פליז הינו בד דק במיוחד, הוא בעל צפיפות סיבים גבוהה במיוחד, הוא מבודד ושומר על חום גוף, והוא מתאים לשימוש בתנאי קור שונים. אחד היתרונות הבולטים של בד המיקרו פליז הוא העובדה שהוא קל ודק במיוחד מה שהופך אותו לקל לאיחסון. בנוסף, הוא מתייבש מהר, כך שהוא נוח לשימוש וכיבוס גם בתנאי שטח.

סופטשל (Soft Shell)- בד הסופטשל הוא בד דק וקל במיוחד, בעל מעטפת חיצונית עמידה במים. ברב המקרים הוא משלב בטנה תרמית נעימה. בד הסופטשל גמיש מאוד מה שהופך אותו לנוח לשימוש. הטכנולוגייה המתקדמת של בד הסופט של מאפשרת שמירה על חום הגוף, אך מתייבש במהירות ונושם ומנדף לחות וזיעה.

מעיל פוך - מעיל הפוך הוא מעיל במראה ומגע פוך, בעל מעטפת חיצונית אטומה למים ואטומה לרוח אך נושמת ומנדפת לחות וזיעה. מעיל הפוך אמנם נראה מסיבי ונפוח, אך הוא מתקפל לגודל זעיר במיוחד מה שהופך אותו לקל לנשיאה, קל לאיחסון ונוח לשימוש.

ביגוד תרמי בסיס - שכבה ראשונה - מלבד אלו ישנו ביגוד בסיס תרמי, המשמש כשכבה ראשונה, למקרים של קור קיצוני במיוחד כמו גופיות, חולצות תרמיות, מכנסיים תרמיים וכד'. להשלמת השמירה על חום הגוף, מומלץ להצטייד גם בגרביים תרמיות, כפפות תרמיות, כובע תרמי וכד'. 

למה חשוב לשים לב ברכישת ביגוד תרמי:

 על מנת להבטיח את אפקטיביות הביגוד התרמי אותו רכשנו, מומלץ להתייחס למספר פרמטרים שעשויים להפוך את השימוש ליעיל פי כמה:
איכות הבד -
בד באיכות גבוהה ישמר במראה חדש לאורך זמן. מלבד זאת, איכות בד גבוהה מבטיחה את כל היתרונות שבביגוד תרמי כמו יכולת נידוף זיעה גבוהה במיוחד שתבטיח תחושת יובש ושמירה על חום הגוף ותמנע ריחות רעים הנוטים להיווצר כאשר ישנה הצטברות זיעה. בנוסף, בד איכותי במיוחד, הוא בעל יכולת בידוד גבוהה. מאחר וביגוד טרמי ברב המקרים נמצא בשימוש רב שעות היממה, חשוב לשים לב שהבד נעים למגע. בד שאינו גמיש ונעים עשוי לגרום לגירויים ולגירודים. בד באיכות ירודה עשוי ליצור כדוריות בד הפוגעות במראה הבגד. בד תרמי האיכות גבוהה יהיה קל במיוחד לניקוי והוא יתייבש מהר מה שיעיל במיוחד לשטח.
גזרת הבד ותיפורים -
אחד הכללים הבסיסיים בבחירת בגד תרמי, הוא תשומת לב להתאמה מלאה למידות הגוף. על הבגד להיות צמוד לגוף אך נוח ומאפשר תנועה מלאה וגמישות. ככל שהבד יתאים יותר לגוף, כך הוא יהיה אפקטיבי יותר.(ברב המקרים ביגוד תרמי עשוי פוליאסטר. חשוב לזכור כי בד פוליאסטר נוטה להתכווץ מעט בכביסה) בנוסף, מומלץ לבדוק את צפיפות התיפורים על מנת להבטיח איטום מוחלט גם באזור התפרים.
משקל הבגד-
ככלל, ככל שהביגוד איכותי ומקצועי יותר, כך משקלו יהיה קטן יותר והנפח שלו יהיה קטן במצב מקופל כך שהוא חוסך משמעותית במקום אחסון. 

בכל מקרה, מומלץ שלא להתפשר על ביגוד תרמי זול משמעותית או באיכות ירודה. מומלץ להשקיע כמה שקלים יותר ולהינות מבגד תרמי איכותי במיוחד

 

לקריאה מורחבת בנושא ציוד הדרוש לקמפינג

 

אולי יעניין אותך גם