מהו מסור שרשרת ואיך בוחרים נכון


מסור שרשרת הוא התחליף המתקדם למסור הידני הותיק והמוכר, והיתרון הבולט שלו הוא קלות השימוש וחיסכון בזמן. ריכזנו עבורכם מידע שימושי ויעיל שיהפוך את הרכישה שלכם לטובה יותר

מהו מסור שרשרת:

מסור שרשרת הוא הדור המתקדם והתחליף הנפוץ למסור הידני הותיק. מסור השרשרת קיים בשני סוגים - מסור מכני ומסור חשמלי. 

מסור שרשרת מכני הינו מסור שרשרת הנפוץ בעיקר לשימוש מקצועי כמו גינון, חטיבת עצים להסקה, כריתת עצים וכד'. מסורי השרשרת המכניים לרב גדולי מימדים וכבדי משקל, הם עובדים על בנזין כך שאחד היתרונות הגדולים שלהם הם היעדר התלות במקור חשמל ועוצמה הגדולה פי כמה משל המסור החשמלי כך שהוא מתאים גם לכריתת גזעי עצים עבים במיוחד. 

מסור שרשרת חשמלי לעומת זאת, נפוץ בעיקר לשימוש ביתי וחובבני. המסור החשמלי קיים במספר גדלים ועוצמות, וישנם גם כאלו המצויידים בסוללה נטענת. היתרון הבולט של מסור השרשרת החשמלי הוא זמינות מאחר והוא לעומת מסור שרשרת מכני, אינו דורש תחזוקה שוטפת של מילוי דלק. 

איך מטפלים במסור שרשרת?

הטיפול במסור שרשרת חשמלי שונה במקצת מהטיפול במסור שרשרת מכני, אך יש להקפיד על תחזוקה נכונה בשני המקרים וזאת על מנת להבטיח תקינות ויעילות לאורך זמן. תכיפות התחזוקה תלויה בתדירות השימוש. בכלים בהם נעשה שימוש לעיתים רחוקות, מומלץ לבצע טיפול אחת לשנה או אחת לחצי שנה (ולהחליף באותו הטיפול גם את פלג ההצתה על מנת להימנע מקשיים בהנעה), לעומת שימוש תדיר ומקצועי הדורש טיפול רבעוני קבוע. מלבד הטיפול התקופתי, חשוב מאוד להקפיד על ניקיון המכשיר בתום השימוש בו. ראשית, מסירים את המגן להב ומנקים בעזרת מברשת את אזור הגלגל ופתח השימון של השרשרת.    

תחזוקת מסור שרשרת מכני:

מסור שרשרת מכני הוא מסור העובד על בנזין. התחזוקה שלו מתחלקת למספר חלקים - מיכל הבנזין, מיכל השמן והשרשרת.

ניקיון מיכל הבנזין - על מנת לשמור על תקינות וניקיון הקרבורטור, מומלץ לרוקן את מיכל הבנזין, ולהשאיר אותו מונע עד שהוא נכבה לבד. הקפדה על תהליך זה, תבטיח הנעה חלקה ונקייה בפעם הבאה.

הקפדה על שימון- בסיום השימוש במשור, מומלץ לחדש את מילוי מיכל השמן המיועד לשימון השרשרת.

תחזוקת שרשרת המשור - שרשרת המסור הינה החלק העיקרי והחשוב ביותר במסור. תחזוקה לקויה של השרשרת עשויה לפגוע במסור באופן בלתי הפיך ואף להוות סכנה ממשית. על מנת להימנע מפגיעה או מתוצאה לא מספקת, יש להקפיד על שרשרת מתוחה, שרשרת מושחזת ובעיקר שרשרת משומנת.

שלב ראשון - שלב מתיחת השרשרת:

יש לשחרר את האומים מעט, על מנת לאפשר מתיחה של השרשרת. מותחים את השרשרת בעזרת מברג - חשוב להקפיד למתוח את השרשרת נכון עד שהיא קפיצית למגע מחד, אך בעלת חופש תנועה על הלהב מאידך. אם השרשרת מהודקת מידי, יש לשחררה מעט. 

שלב שני - שלב השחזת הלהבים:

על מנת להבטיח כי הלהב חד ויעיל יש להקפיד על השחזת הלהב. ניתן להשחיז בעזרת מכונת השחזה עם סוללת 12 V או בעזרת פצירה עגולה ולהשחיז ידנית (חשוב לשים לב להתאמת הפצירה ללהב) או בעזרת ערכת השחזה ייעודית לשרשרת של מסור שרשרת. מומלץ להפוך את הלהב אחת לתקופה על מנת לשמור על שחיקה מאוזנת שתאריך את חיי הלהב. כאשר תרגישו שעליכם להפעיל לחץ על המסור בעת העבודה, דעו כי יש צורך בהשחזת המסור. 

שלב שלישי - שימון השרשרת:

חשוב מאוד להקפיד על כמות שמן מספיקה על מנת לשמור על השרשרת. כדאי להקפיד ולבדוק את מיכל השמן ולמלא אותו בכל פעם שאנו ממלאים דלק ובתום כל שימוש. 

תחזוקת מסור שרשרת חשמלי:

תחזוקת מסור שרשרת חשמלי זהה כמעט לגמרי לתחזוקת מסור שרשרת מכני. ההבדל היחיד הוא שהמסור החשמלי אינו דורש התעסקות עם מילוי וריקון דלק ממיכל הדלק. 

איך לבחור את מסור השרשרת המתאים ביותר עבורכם:

בהכללה, התשובה היא פשוטה: אם אתם זקוקים למסור שרשרת לשימוש ביתי כמו גיזום וכריתה של ענפים ו / או עצים קטנים במיוחד, ואם יש לכם שקע חשמל זמין, די לכם במסור שרשרת חשמלי. כדאי לדעת, כי ישנם מסורי שרשרת חשמליים הנטענים בעזרת סוללה, אך זו אינה חזקה דיה, ואינה מתאימה לשימוש ממושך או לכריתת עצים אלא לגיזום ענפים. 

לעומת זאת, אם יש לכם צורך במסור מקצועי יותר, ועוצמתי יותר, ככל הנראה מסור שרשרת מכני יתאים לכם יותר. 

אמצעי בטיחות לשימוש בטוח במסור שרשרת:

חשוב מאוד! יש להשתמש במסור שרשרת לחיתוך עץ בלבד! פגיעה של השרשרת באבנים, במתכת או בכל חפץ קשה אחר, עשויה לגרום לנזק בלתי הפיך.

יש להקפיד על בדיקת תקינות ידית הבלם - לתקינות ידית הבלם חשיבות גדולה והיא אף עשויה להציל חיים

יש לעבוד בסביבת עבודה נקייה ולשמור על רצפה נקייה מחפצים העשויים לגרום למעידה במהלך העבודה. 

חשוב לוודא תקינות הבולמים ותקינות שאר מרכיבי המסור לפני העבודה. 

חשוב לזכור - השימוש במסור שרשרת עשוי להיות מסוכן במיוחד בשימוש לא אחראי!! יש להקפיד ולנקוט בכל אמצעי הזהירות הקיימים. 

 

ניתן להתייעץ עם הצוות המקצועי של ג.חיון לפרטים נוספים

 

 

אולי יעניין אותך גם