איך נוטעים עצים נכון בגינת הנוי


נטיעת עצים נראית כמו משימה פשוטה שאינה דורשת תכנון או מאמץ רב, אך חשוב לזכור כי נטיעת העץ אינה מסתכמת בחפירת בור והכנסת שורשי העץ. חשוב מאוד להתייחס לבחירת מיקום נטיעת העץ, לאופן הכנת הקרקע וכמובן לנטיעה נכונה שתשפיע על סיכויי העץ לשרוד ולצמוח באופן בריא ויציב. 

רב בעלי הגינות בוחרים לשלב עץ או מספר עצים בגינה. אך במקרים רבים בהם עיצוב הגינה נעשה באופן עצמאי / חובבני, ישנה נטייה לא להתייחס או לא לחזות מראש את מראה וגודל העץ כעץ בוגר. הצבת עץ במקום לא מתאים, עשוי לגרום לנזקים כבדים למבנים, לתשתיות ועוד, מה שעשוי להוביל לצורך בהעתקת העץ כאשר הוא בוגר מה עלול לפגוע בו ובמקרים מסויימים אף להרוג אותו, וזאת מבלי להתייחס למורכבות שבתהליך העתקת עצים.

על מנת להימנע מכך, כדאי לבדוק היטב מהם המאפיינים של העץ אותו אנו עתידים לנטוע, לאיזה גובה מקסימלי הוא עתיד להגיע, מהי התפרסות אמיר העץ בשיאו ורק לאחר מכן, כדאי לקבוע את מיקומו של העץ.

למה חשוב להתייחס בבחירת העץ ומיקומו:

בבחירת העץ, חשוב להתייחס למספר מאפיינים עיקריים. ראשית חשוב לזכור כי זני העצים רבים ולכל עץ אופי שונה ותנאים שונים להם הוא זקוק על מנת לצמוח באופן בריא ויציב. אם אתם שוקלים לנטוע את העץ בקרבת הבית / מחסן / מבנה או תשתית מים / חשמל / טלפון וכד', כדאי לזכור כי ישנם זני עצים אשר מאופיינים בשורשים חזקים וגדולים במיוחד, אשר עם צמיחתם, עשויים לפגוע בכל הסמוך אליו בעתיד, מה שכמובן עשוי לגרום לנזקים גדולים עד בלתי הפיכים. גם עצים שאינם מאופיינים בשורשים גסים וגדולים במיוחד עשויים לגרום לבעיות, למשל, אמיר עץ רחב עשוי ליצור הצללה רחבה מידי ולחסום כניסת אור אל הבית, לסגור חלונות וכד', עצים נשירים עשויים לגרום ללכלוך רב, עצי פרי ונוי מסוגים שונים עשויים להפריש חומרים מסויימים המושכים אליהם יתושים / זבובים או מטרידים אחרים בעונות מסויימות מה שעשוי לפגוע בהנאה שלכם בפינת הישיבה.

שלב הכנת השטח לפני נטיעת העץ:

אין שום ספק שהשתרשות וקליטה טובה של העץ תלויה באיכות האדמה בה ננטע אותו. לכן, על מנת להגדיל את סיכויי ההצלחה ככל האפשר, מומלץ להשביח את האדמה. ראשית, נחפור בור שתילה הגדול לפחות פי שניים מגודל השק הזמני המכיל את העץ. את האדמה אותה הוצאנו, נניח באופן זמני לצד הבור אותו חפרנו. בשלב הבא, נערבב היטב כ- 100 ליטר אדמה עם כ- 3 ליטר קומפוסט או חומר דישון אחר. מטרת הקומפוסט היא לחזק את האדמה עם תוספת ויטמינים ומינרלים ובכך להשביח אותה. את התערובת אותה יצרנו, נכניס אל הבור אותו חפרנו. בשלב הבא נמלא כמות אדמה ללא תערובת קומפוסט בבור בגובה של כ25 ס"מ. אין לדלג על שלב זה, מאחר ומטרתו היא חציצה בין שורשי העץ לקומפוסט. מגע ישיר של שורשי העץ בקומפוסט עשוי לפגוע בשורשי העץ!

שלב שלישי - שלב נטיעת העץ:

ראשית חשוב לדעת, מומלץ לנטוע את העץ בשעות הבוקר המוקדמות או שעות הערב ולא בשעות היום החמות. בנוסף, רצוי מאוד לנטוע את העץ מוקדם ככל האפשר ולהימנע מהשארת העץ ימים ארוכים במיכל או בשק השתילה הזמני. יש להוציא את שורשי העץ בזהירות רבה ככל האפשר מהמיכל, כאשר גוש השורשים מאוחד ולהכניס את גוש השורשים אל תוך הבור אותו חפרנו. במקרים בהם העץ דווקא בתוך שק שתילה ולא מיכל, ניתן להכניס את השורשי העץ עם שק השתילה אל הבור, אך חשוב להקפיד לבצע חיתוך "איקס" בתחתית השק ולחתוך את השק במספר גדול ככל האפשר של חתכים לכל אורכו על מנת לאפשר לשורשי העץ להתפתח ולצמוח אל מחוץ לשק. ככלל, ככל שתסירו חתיכות גדולות יותר של שק, כך ייטב לשורשי העץ. את השלב הבא מומלץ לבצע בעזרת אדם נוסף אשר יסייע בהצבת העץ באופן יציב וישר ככל האפשר על מנת להבטיח שהעץ יגדל זקוף וישר ללא נטייה הצידה. כאשר העץ ממוקם בצורה המיטבית, יש לכסות את השורשים באדמה. חשוב להקפיד על כיסוי השורשים בלבד, ולהמנע מכיסוי צוואר השורש, אותו האזור ממנו יוצאים השורשים מהגזע או את הגזע עצמו.

שלב רביעי - שלב ההשקייה:

בשלב ראשון יש לגרום להתמזגות האדמה שבשורשי העץ, אותה אדמה שהגיעה בתוך מיכל השתילה, עם האדמה בה נטענו את העץ, לשם כך יש להשקות את האדמה בכמויות גדולות מאוד של מים. שלב זה נעשה על מנת למנוע חללי אויר באדמה, העשויים לגרום ל"צניחת" העץ בעתיד. את השלב הזה חשוב מאוד לבצע מיד עם תום נטיעת העץ. לאחר מכן, יש להמשיך בהשקייה מבוקרת בלבד, כזו שתותיר את האדמה לחה ולא מוצפת. חשוב לזכור, השקייה מרובה ועודף מים גורמים לריקבון השורשים, מה שעשוי להוביל למות העץ. כמויות מי ההשקייה הדרושות תלויות בעונות השנה, בסוג העץ ובסוג האדמה. מומלץ להתייעץ עם איש מקצוע.

בג.חיון תמצאו את כל הדרוש לכם על מנת לנטוע עץ או לשתול שתילים החל מכלי גינון איכותיים ועד חומרי דישון והכל בליווי ייעוץ מקצועי חינם! 

אולי מעניין אותך גם איך בוחרים כלי גינון / איך לגדל עצים בעציץ  

 

אולי יעניין אותך גם