מדריך לרכישת פרוז'קטור לד


פרוז'קטור הלד הפך לנפוץ יותר לשימוש בבתים פרטיים ובבתי עסק מאחר והוא משלב מגוון רחב של יתרונות. בין הבולטים שבהם  החיסכון בחשמל, אורך חיים ארוך במיוחד וטכנולוגיה מתקדמת המשלבת חיישנים מסוגים שונים כמו חיישן תנועה וחיישן אור מה שהופך אותו לנוח ויעיל לשימוש במינימום מאמץ. 

מהו פרוז'קטור לד:

פרוז'קטור לד הוא גוף תאורה המשלב טכנולוגיה מתקדמת של חיסכון בחשמל. פרוז'קטור הלד מפולח לסוגים שונים, כאשר חלקם משלבים חיישני תנועה או חיישני תאורה מה שהופך את השימוש בהם ליעיל בעיקר בשטחים רחבים, בכניסה לבנייני מגורים, בחנייה, בגינות וחצרות ועוד. פרוז'קטור הלד מפיק אור נקי ולבן בעוצמה גבוהה במיוחד. המרכיב המאיר מורכב ממערך של דיודות הפולטות אור (הלדים בשנים האחרונות הרבה יותר חזקים מבעבר). 

אילו סוגי פרוז'קטורים לד קיימים בשוק? 

מגוון סוגי פרוז'קטורים לד הקיימים כיום בשוק רבים, אך הבולטים ביניהם הם אלו המשלבים חיישנים מתקדמים המזהים תנועה או אור. הפרוז'קטור הסטנדרטי הינו פרוז'קטור להארה רציפה בעלת עוצמה גבוהה. מלבד הפרוז'קטור הסטנדרטי ישנם פרוז'קטורים לד בעלי חיישן פוטוצל, הרגיש לאור וחושך כך שהוא נדלק ונכבה מעצמו בהתאם לרמת התאורה המצויה (למשל, נכבה עם זריחה ונדלק עם שקיעה), ופרוז'קטור לד בעל חיישן תנועה, הנדלק כאשר הוא מזהה תנועה ממרחק של עד 8 מטרים. חיישני התנועה מתאימים במיוחד לשימוש בכניסה לבתים, בחניה, בגינות, בחצרות או בכל שטח חשוך אחר אשר יניע את הנורה להידלק באופן אוטומאטי כאשר הוא יזהה תנועה של הולכי רגל או כלי רכב. ישנם פרוז'קטורים לד נטענים המותאמים לשימוש בקמפינג ובשטח ואף לעבודות שטח, וכאלה הניתנים להצבה על עמודים או חצובה בגובה ובכך הם מתאימים לשימוש בכל מקום. 

איך תבחרו את פרוז'קטור הלד המתאים בדיוק לצרכים שלכם? 

על מנת לעשות את הבחירה המתאימה ביותר לכם, כדאי לדעת למה בדיוק אתם זקוקים. אם אתם מחפשים תאורת חירום או תאורת שטח, כדאי להתעניין דווקא בתאורת לד נטענת, אטומה לנוזלים, נוחה לתלייה או להצבה על חצובה, ואף כזו הנטענת באמצעות מצת הרכב. אם אתם מחפשים להאיר את החצר או את הכניסה לבית שלכם, כדאי שתבחרו פרוז'קטור לד המשלב חיישן פוטוצל אשר יידלק וייכבה באופן אוטומאטי בהתאם לצורך. לעומת זאת, במקרה ואתם רוצים להציב תאורה שתדלק באופן אוטומאטי כאשר אתם מתקרבים או כאשר ישנה תנועה בחלל, כדאי שתבחרו בפרוז'קטור לד הרגיש לתנועה. פרוז'קטור מסוג זה יעיל במיוחד גם במקרים של התראה מפני כניסת אנשים לשטח פרטי וכד'. כדאי לדעת שבמקרים בהם גינת הבית שלכם ממוקמת באזור סואן יחסית, רצוי שלא להציב תאורה המונעת ע"י חיישן תנועה, מאחר וזה עשוי להפוך למטרד במהרה. 

הסטוריית תאורת הלד:

תאורת הלד נכנסה בתנופה אדירה לשוק רק בשנת 1995, למרות שפיתוחה החל כבר בשנת 1927. בתקופה זו, נורת הלד החלה כנורה הפולטת תאורת אינפרא אדום, שאינה יעילה מאחר והיא אינה נראית לעין. בשנת 1962, חלה התפתחות בפיתוח תאורת הלד על ידי ניק הולוניאק, שהצליח ליצור לד הפולט אור הנראה לעין, אך אינו חזק דיו על מנת להוות תחליף למנורה הרגילה. את השינוי הדרמטי חולל דווקא סטודנט אשר למד תחת הולוניק, שהצליח ליצור פליטת אור צהובה וכתומה אשר הגדילה משמעותית את עוצמת האור ואת בהירות האור, מה שהפך את נורת הלד לאטרקטיבית יותר. החיסרון בשנים אלו היה דווקא עלויות ייצור נורת הלד, אשר השפיעו באופן ישיר על מחירה של כל נורה. נורת לד ממוצעת הגיעה למחיר של כ- 200$ בממוצע. בתחילה נורת הלד שימשה בעיקר לתעשיית הרפואה ולתעשיית החשמל. בשנת 1995, קמה חברה יפנית, אשר החלה בייצור המוני של נורות לד בעלות תאורה כחולה, שתהפוך תוך כעשור לתאורה לבנה בהירה המתאימה לשימוש רחב יותר, וכיום כאמור, תאורת הלד נמצאת בכל מקום, וכמעט בכל מכשיר חשמלי, בכל בית, בכל כלי רכב וכד'.

 

אולי יעניין אותך גם