כך תשמרו על הדקל שלכם מפני חדקונית הדקל האדומה


דקלי נוי הם העצים החביבים ביותר על חדקונית הדקל האדומה. מי היא, ואיך כדאי לטפל ולשמור על עצי הדקל שלנו מפני קריסה ומוות פתאומי?

מהי חדקונית הדקל האדומה?

חדקונית הדקל האדומה הינה חיפושית בגוון אדום חלוד, העשויה להגיע לגודל של כ- 5 ס"מ. החדקונית הגיעה לישראל מאזור דרום מזרח אסיה, והחלה להתפשט במהירות בתחילת שנות ה-2000.
החדקונית תוקפת ברב המקרים עצי דקל צעירים, בני פחות מ- 20 שנים, ואחד החסרונות הבולטים והעיקריים של השפעת החדקונית האדומה, היא בעובדה שברב המקרים לא ניתן לגלות אותה, אלא לאחר שכבר לא ניתן להציל את העץ והוא קמל ומת.
חדקונית הדקל האדומה היא האויב מספר אחד של עצי הדקל על כל מיניהם.

איך פוגעת חדקונית הדקל האדומה בגזע העץ?

תהליך "השתלטות" חדקונית הדקל האדומה על העץ מתחיל בחדירתה לאזור שורשי העץ מהאדמה. שם, היא מוצאת נקודה נוחה בה היא מטילה כ- 200 ביצים. לאחר בקיעת הביצים, הזחלים הניזונים מגזע העץ, מכרסמים אותו בלהט עד לכמטר עומק כך שהם מגיעים עד לב העץ והורגים אותו. ברב המקרים לא ניתן לזהות את הפגיעה בגזע העץ במשך כל התהליך, לכן, יש לדאוג לטיפול והרחקה עוד לפני שהיא מגיעה ומטילה ביצים. זנים שונים של עצי תמר, מגיבים בצורה שונה להשתלטות החדקונית עליה. למשל, עץ תמר מצוי, קורס ומפיל את קודקודו מבלי להראות סימנים מקדימים. בתמר הקנרי לעומת זאת, הגזע אינו קורס, אך כפותיו מתייבשות במפתיע.

איך מונעים את חדירת החדקונית האדומה לגזע העץ?

הפתרון היחיד שעשוי להציל את עץ הדקל שלכם מפני חדקונית הדקל האדומה הוא הדברה, טיפול ומניעה בטרם השתלטותה על העץ.
הטיפול משתנה בהתאם לגודל העץ ולסוגו, וכמובן בהתאם לחומר ההדברה בו נעשה שימוש. מאחר ובמרבית המקרים יש צורך בריסוס קודקוד העץ. במקרים של עצים בגובה של עד 2 מטרים, ניתן לבצע טיפול באופן עצמאי, בעזרת מוט טלסקופי.
במקרים של עץ שגובהו עולה על 2 מטרים, מומלץ להיעזר בגננים או מדבירים המתמחים בתחום זה.
התכשירים הנפוצים ביותר לטיפול ומניעת חדירת החדקונית לגזע העץ הם הקונפידור, הסימשופר, הסימבוש וכד'.
יש לרסס בקודקוד העץ תערובת של קונפידור וסימבוש מהולים במים כ-20 ליטר. מומלץ לבצע את התהליך אחת לכ- 3 חודשים. את הריסוס יש לבצע במשנה זהירות, ובעזרת מוט טלסקופי גבוה המחובר לכלי מרסס ייעודי.
שיטה נוספת, היא הגמעה. יש למהול את החומרים הדרושים במים, לחפור בורות בעומק של כ- 30 ס"מ מסביב לשורשים והגמעת החומר עד לספיגה באזור השורשים.

קיימות מלכודות ייעודיות ללכידת חדקונית הדקל האדומה הלוכדות אותן בטרם הגעתן לגזע העץ. את המלכודות מניחים בסמוך לגזע העץ, וכך גם ניתן לזהות הדבקות האזור.
ככלל, מומלץ להקפיד על הדברה וטיפול בכלל עצי הדקל הסמוכים, גם אם במרחק גדול יחסית. במקרים בהם מדובר בעצים הממוקמים בגינות פרטיות, מומלץ לבצע את התהליך בשיתוף פעולה עם כלל השכנים שיש ברשותם עצי דקל מכל סוג.
מומלץ להימנע מגיזום כפות התמרים ככל שניתן. במקרים בהם ישנה חובת גיזום מומלץ לבצע את הגיזום בסביבות החודשים דצמבר עד פברואר, או לחלופין, לרסס באופן מיידי את האזורים החשופים באותו התמהיל בו נעשה שימוש, ולהקפיד על ריסוס מידי שבוע לחודש לפחות. לאחר הריסוס, מומלץ למרוח משחת גיזום ייעודית. החדקונית מטבעה, נמשכת לעצים גזומים, לכן, מומלץ להפחית ככל האפשר במספר הפעמים ובתדירות הגיזום.

בטרם הטיפול, מומלץ להתייעץ עם אחד מנציגי ג.חיון המתמחים בנושא.

 

אולי יעניין אותך גם