איך בוחרים מסור שולחני


כל נגר, בין אם מדובר בנגר מקצועי ובין אם מדובר בנגר חובב מכיר את המסור השולחני ואת חשיבותו בנגריה. המסור השולחני הוא הכלי השימושי ביותר בכל נגריה. איך בוחרים נכון מסור שולחני וממה חשוב להיזהר

מהו מסור שולחני ואיך בוחרים מסור שולחני איכותי::

ללא מסור לא ניתן לחתוך ולעבוד באופן נוח ויעיל בעץ. קיימים מסורים מסוגים שונים, חשמליים או ידניים. מאחר וכל נגר חובב חייב אחד כזה לעצמו, חשוב לדעת, שבחירה נכונה של מסור שמתאים לכל צרכינו יקל עלינו משמעותית את העבודה, יהיה נוח במיוחד לשימוש ויאריך שנים. שוק המסורים עמוס כיום וייתכן כי הבחירה במסור איכותי לא תהיה פשוטה. אך עזרת כמה כלים בסיסיים, המשימה תהפוך פשוטה יותר. 

מסור ידני שהיה נפוץ מאוד לשימוש בעבר משתכלל במיוחד משנה לשנה באופן מפתיע. הוא שימושי מאוד במקרים בהם יש צורך בביצוע חיתוך קטן או לעיתים אף בביצוע עבודות גדולות יותר. אך אין כל ספק כי הוא אינו מחליף את המסור החשמלי שמבצע את העבודה בדיוק, במהירות וביעילות. הנפוץ מבינהם הוא המסור השולחני. המסור השולחני נפוץ לשימוש כמעט 100 שנים. הוא מאפשר חיתוך מדויק של עץ ומתכת באמצעות להב דיסק שמסתובב במהירות גבוהה. כתוצאה מכך, החיתוך יעיל ומדויק. את המסור השולחני מקבעים באופן מוחלט לשולחן עבודה, אך ישנם כאלה המגיעים עם שולחן מובנה. חשוב לוודא בטרם תחילת העבודה כי המסור מחובר ומקובע באופן טוטאלי.  הדגמים הנפוצים ביותר הם הגדמים הסטנדרטים הנפוצים לשימוש ביתי. שימוש ביתי חובבני לטובת חלקי עצים קטנים עד בינוניים יכול להסתפק במסור שולחן קטן ואילו שימוש תעשייתי יותר לחיתוך חלקי עצים בינוניים עד גדולים, דורש מסור שולחני גדול יותר. 

איך בוחרים? על פי השימוש הממוצע שלכם. אם אתם מכירים את תדירות השימוש שלכם במכשיר ואת סוגי העצים בהם אתם נוטים להשתמש, המשימה תהיה יחסית קלה בעבורכם. אך אין כל ספק כי בדומה לרכישת כל כלי עבודה, מומלץ לרכוש מסור חשמלי מחברה מוכרת וידועה מפאת שיקולי בטיחות. יש לוודא כי המותג אותו בחרתם בטיחותי ועמיד ולבחון באופן מקיף את רמת האחריות שהוא מציע. 

דגש נוסף שיש לשים אליו לב, הוא הלהב. להב המסור משתנה מסוג לסוג ומדגם אחד למישנהו. חשוב להקפיד לבחור בלהב איכותי, לא עבה מידי, כזה שיכול להעיף עליכם חתיכות עץ במהלך השימוש וגם לא כזה דק מידי שעשוי לפגוע בעץ ואף לשרוף אותו. 

מהם אמצעי הזהירות בשימוש במשור שולחני:

 • מסור שולחני עושוי להיות מסוכן במיוחד. הוא חד, הוא מהיר ושימוש לא נכון בו עלול לגרום לנזקים ברכוש או גרוע מכך, בגוף. חשוב מאוד להקפיד על כל כללי הזהירות הקיימים. 
 • לפני השימוש הראשוני, חשוב לקרוא בקפידה את כללי השימוש ואופן השימוש בהוראות היצרן. חשוב להבין כיצד המסור פועל על מנת להימנע מטעויות.
 • חשוב מאוד להקפיד להשתמש במסור השולחני בידיים חשופות בלבד! תחושת המגע במסור מצמצמת את האפשרות לפגיעה ביד. מה גם שכפפות רפויות מעט עשויות להתפס בלהב המסור חלילה. 
 • חשוב מאוד להרכיב משקפי מגן ואטמי אוזניים על מנת למנוע פגיעה בשמיעה ובעיניים. 
 • כדי להפיק תוצאות מדויקות, חשוב לשמור על תנוחה ועימידה יציבה ונוחה. מומלץ להפקיד לפשק רגליים קלות ולנעול נעליים נוחות. 
 • חשוב לוודא בטרם תחילת העבודה כי אזור העבודה נקי ממפגעים שעשויים לגרום להחלקה או מעידה. כדאי לזכור כי נסורת עץ מחליקה במיוחד ויש להרחיקה. 
 • חשוב מאוד לוודא שהלהב מסבתובב בחופשיות בטרם הפעלת המסור. בשום אופן אין להתקרב ללהב מסתובב עם ידיים או עם בגדים רפויים.
 • הקפד לעמוד בזווית מסויימת ללהב המסור ולא ישירות מאחוריו על מנת להימנע מפגיעה בעיניים משאריות נסורת או חלילה ממצב בו חתיכת העץ עפה בעוצמה אחרוה במקרה של תקלה במסור. 
 • חשוב מאוד לוודא כי העץ אותו אנו עתידיים לחתוך שלם ואינו מכיל מסמרים או חתיכות ברזל. 
 • כמובן, שבטרם החלפת הלהב במסור, יש להפקיד לנתקו מזרם החשמל. 
 • כדאי מאוד לנתק את המסור מזרם החשמל בסיום השימוש ולא רק לכבות את המתג וזאת על מנת למנוע פגיעה חלילה של מישהו שנכנס לאזור ללא השגחה (כמו ילדים קטנים למשל)

 

אולי יעניין אותך גם