דישון הגינה ביעילות


אנו משקיעים זמן רב בטיפוח הגינה, בהשקיית הצמחייה ובהשקיית מרבד הדשא וכיסוחו, אך זה דוהה ומצהיב לאיטו ואנו חסרי אונים חושבים שניסינו הכל. לעיתים, גם הטיפוח הכי מסור לא יבטיח לכם גינה פורחת ורעננה ללא חומרי דישון ואספקת מינרלים החשובים מאוד להתפתחות תקינה וצמיחה רעננה של הצמחיה.

מהו דשן וממה הוא מורכב:

אדמה בריאה ופורייה היא אדמה המכילה את כל יסודות ההזנה הדרושות להתפתחות וצמחיה של הצמחיה בגינה. החל מדשא ועד לפרחים, עצים ושיחים. ישנם צמחים הדורשים ושואבים אליהם כמויות גדולות יחסית של יסודות כמו דשא. התוצאה היא דשא דהוי, צהבהב ו / או מיובש. בנוסף, מחסור ביסודות הזנה אלו, עשויים להאט משמעותית את קצב הצימוח ולגרום למראה לא חיוני של העלים. הדשן הוא פתרון הזנה יעיל ביותר . הדשן הוא תערובת המורכבת מיסודות הזנה החשובים מאוד להתפתחות תקינה ובריאה של הצמחיה כמו חנקן, זרחן, אשלגן וברזל. את הדשן מוסיפים לקרקע או לאדמת האדנית או העציץ ובכך אנו מספקים לצמח את כל המינרלים שהוא זקוק להם. 

כיצד נדע אם יש צורך בדישון או  מהי כמות הדשן הדרושה:

אם אתם מעדיפים להימנע משליחת דוגמית מהקרקע למעבדה שתבדוק את מצב האדמה המדויק, תוכלו בעזרת מספר סימנים להבין בעצמכם האם יש צורך בדישון ומה היא הכמות הרצויה. לדוגמא - מרבד הדשא הטבעי. מרבד הדשא הטבעי על כל סוגיו, דורש מהאדמה כמויות גבוהות של חנקן, זרחן וברזל, על מנת לשרוד, הדשא שואב אליו את כל הערכים הללו ומותיר את האדמה חלשה. עם הזמן, כאשר לדשא אין מאין לספוג אליו את הדרוש לו, הוא מתחיל לאבד המראה הרענן שלו, הוא מתחיל להצהיב ולהאט משמעותית את קצב הצמיחה שלו. אם אנו מזהים כי מרבד הדשא שלנו מצהיב באזורים בהם הדשא צעיר יחסיתף ככל הנראה ישנו מחסור חמור בברזל. מחסור מתמשך יפגע בהתפתחות ובבריאות הדשא. אם אנו מזהים קצב צימוח איטי משמעותית וגוון דהוי וחסר חיוניות במרחב הדשא כולו, ככל הנראה ישנו חסר בחנקן. מומלץ להקפיד על דישון תדיר אחת לכמה חודשים. במקרים בהם אנו מזהים אזורים מסויימים הנראים דהויים או בעלי קצב צימוח איטי, ככל הנראה מדובר במחלות נקודתיות ו / או מזיקים שגורמים לתמותה וקמילה מהירה של האזור כולו. 

איך נבחר את הדשן הנכון:

סוגי הדשן רבים. ישנו דשן הגרגירי, ישנו דשן נוזלי, ישנו דשן ייעודי למדשאות וישנו דשן ייעודי לפרחים וכמובן שישנו דשן רב תכליתי. כדאי לבדוק נקודתית מה דרוש ומתאים לכם ביותר על מנת להגיע לתוצאה הטובה ביותר. חשוב לבדוק ברשימת המרכיבים של הדשן מה הוא מכיל ואם הוא מכיל את הכל היסודות הדרושים. על אריזת הדשן לרב תמצאו את תנאי השימוש, תדירות השימוש והתקופה הטובה ביותר לשימוש בדשן. מומלץ להתייעץ עם המוכרן בנושא כמות ורמת הדשן הדרושה לאזורכם. חשוב מאוד להקפיד על פיזור כמות מבוקרת של דשן. דישון יתר עשוי לפגוע במי תהום. 

 

אולי יעניין אותך גם