איך נגדל צמחים בעציץ


ההיצע הרחב שקיים כיום בשוק של האדניות והעציצים מאפשר לכל אחד לבחור את הכלי מתאים ביותר לגינה שלו, למרפסת שלו או לאדן החלון שלו בצורה מדויקת. הן מבחינת צורה, צבע, עיצוב, חומר גלם וכד'. 

על מנת להצליח בגידול צמחים, פרחים או עשבי תבלין מסוגים שונים עלינו להקפיד על מספר גורמים שעשויים להשפיע על ההצלחה:

  • בחירת צמחים המתאימים לתנאי האקלים במרפסת או על אדן החלון שלכם.
  • בחירת כלי קיבול המתאים בגודלו ובעומקו לצמח אותו אנו רוצים לשתול
  • שימוש באדמת שתילה (תערובת מצע) איכותית

בחירת צמחים מתאימים:

מלבד טעמנו האישי ומלבד חיבתנו לתבלינים מסויימים, ישנו צורך לבחור צמחייה שתתאים לאזור בו היא תמוקם. מרפסת שחשופה כל שעות היום לשמש תתאים לצמחים שונים מצמחים שימוקמו במרפסת המוצלת רב שעות היום. על מנת להצליח לטפח את הצמחייה שלנו, כדאי לנו לבחור בצמחיה הזקוקה לתנאים אותם אנו יכולים לספק. 

בחירת כלי קיבול:

חשוב מאוד לבחור בכלי קיבול המתאים למימדים של הצמח אותו אנו רוצים לשתול. חשוב לשמור על איזון בין גודל הצמח לבין גודל העציץ בו הוא יישתל. מלבד זאת, גם על הפן העיצובי כדאי לשים דגש. אם בחרתם לשתול צמחייה צבעונית ומיוחדת, כדאי לבחור בעציץ פשוט וניטרלי. אם בחרתם בצמח בעל גוון אחד או צמח ללא פריחה, מומלץ לבחור בעציץ מעוצב ומיוחד שיתן שיגביר את העניין. קיימים מגוון סוגי כדים דקורטיבים, אדניות פלסטיק, אדניות עץ ועוד. 

ככלל - חשוב מאוד להקפיד בבחירת עציץ או כלי קיבול עם חור ניקוז בתחתית. 

בחירת מצע לשתילה:

בחירת מצע איכותי לשתילה הוא אחד הגורמים המשפיעים ביותר על איכות ובריאות הצמח. המצע הוא בעצם האדמת שתילה בה אנו משתמשים והוא מורכב ממספר חומרים המעורבבים יחד במטרה להזין את הצמח בצורה המקסימלית. המרכיבים במצע השתילה משתנים מסוג אדמת שתילה של חברה אחת לחברה אחרת אך הם דומים באופן יחסי  והם מכילים ברב המקרים טוף גרוס, כדורי קלקר, סיבי קוקוס, חומרי הזנה ומינרלים. למה בעצם להשתמש במצע לשתילה ולא באדמה רגילה שאספנו מבחוץ? למצע יתרונות רבים. הוא מורכב בצורה המספקת פתרון יעל לניקוז יעיל, הוא משמש מקור למזון לצמחיה. מצע השתילה גם מבטיח אדמת שתילה חפה ממחלות ומזיקים. קלות המצע בהשוואה לאדמה המשמעותית מאוד. הנקבוביות והמשקל הנמוך מאפשר לשורשי הצמח להתפתח באופן בריא וחזק. 

השקייה:

על מנת להזין את הצמחים שלנו, עלינו להקפיד על השקייה במינון המתאים ועל דישון. ההנחה הנפוצה היא שהצמח מת כי הוא התייבש, אך לא בהכרח זו הסיבה. לרב הצמחים מתים מהשקיית יתר וריקבון. מומלץ לבדוק מהם התנאים האופטימאלים לכל צמח, מה הדרישות שלו והיכן הוא ממוקם. מומלץ להשקות את העציצים רק כאשר האדמה יבשה לחלוטין. כדאי לשלב בתחתית העציץ צלחת ניקוז מים שנתקז אליה את מי ההשקייה המיותרים ותשמור אותם לימים יבשים יותר. לאחר השקייה מכן, ניתן להוסיף מי השקייה לצלוחית הניקוז כאשר היא יבשה לחלוטין. 

 

אולי יעניין אותך גם