איך מתקינים דשא סינטטי


השימוש בדשא סינטטי נפוץ מאוד בשנים האחרונות בעיקר בזכות היתרונות הרבים שבו. את הדשא הסינטטי ניתן להתקין כמעט בכל מקום, והתקנה יסודית ונכונה עשויה להאריך את חייו משמעותית. אם החלטתם לבצע זאת בעצמכם, כדאי לכם לקרוא המאמר הבא על איך מתקינים דשא סינטטי 

שלב התכנון ומדידת השטח בו יותקן הדשא הסינטטי:

על מנת לבצע את העבודה בצורה יעילה, מהירה וחסכונית, חשוב להקפיד על תכנון נכון. תכנון נכון הוא תנאי הכרחי להתקנה מוצלחת של דשא סינטטי. 

תכנון: 

בשלב התכנון עלינו לתכנן מראש היכן מרבד הדשא ימוקם. יש למדוד את השטח אותו אנו רוצים לחפות בדשא סינטטי בצורה מדויקת. אם על השטח המיועד לחיפוי ישנם אובייקטים סטטים שלא ניתנים להזזה, עלינו להתייחס לכך. 

שלב הכנת הקרקע:

שלב הכנת הקרקע מתחלק ל- 3 חלקים. חישוף, ניקיון והדברה.

חישוף הקרקע הוא שלב חשוב במיוחד. מטרתו להבטיח שמרבד הדשא הסינטטי יותקן בגובה אחיד עם שאר הגינה. על מנת שזה יקרה, עלינו להסיר שכבת אדמה בגובה של כ- 4-7 ס"מ (בהתאם לגובה הדשא הסיטטי אותו רכשנו). 

יש לנקות את הקרקע מלכלוך ואבנים, לנקש את כל העשבייה ולעקור את הצמחייה הקיימת ורק לאחר מכן להתחיל ליישר את הקרקע. על הקרקע להיות ישרה ואחידה באופן מוחלט כדי שמראה ומגע הדשא יהיה אחיד. את יישור הקרקע מבצעים על ידי מגרפה איכותית כאשר מדובר בגינה פרטית, או שטח קטן יחסית. כאשר מדובר בשטח גדול במיוחד כמו גן ציבורי, מגרשי ספורט ועוד, יש צורך בשימוש בארגז מישר ומשדדה. לאחר מכן, יש לרסס את הקרקע כדי לקטול עשבים. יש להשתמש בריסוס קוטל עשבים ייעודי בלבד. לאחר ההדברה, יש להניח לאדמה להתייבש באופן מוחלט במשך כ- 7 ימים. 


עוד לפני שלב התקנת הדשא הסינטטי כדאי להעמיק ולבחור דשא סינטטי איכותי שמתאים לצרכים שלכם וכזה שמתאים לאזור בו הוא ימוקם. 

תיחום הקרקע:

בטרם שלב פיזור המצע, יש לתחום את האזור עליו אנו נמקם את המרבד בהמשך. את תיחום האזור מבצעים בעזרת תוחם דשא, המסייע בשמירה על תשתית המצע וביצירת הפרדה בין הדשא לבין הצמחייה. תוחם הדשא קיימים במגוון סוגים. 

פיזור מצע:

המצע הוא שיהווה חוצץ בין מרבד הדשא לבין האדמה. סוגי המצע הנפוצים הם חול, שומשומית וכד'. את המצע עלינו לפזר על הקרקע בשיפוע מתון שיאפשר ניקוז יעיל של המים וימנע הצפות / שלוליות. כדאי לוודא כי למרבד הדשא הסינטטי אותו בחרנו יש פתחי ניקוז בכמות סבירה.  את המצע יש להדק לקרקע באופן מוחלט. 

פריסת יריעת פלריג

יריעת פלריג היא יריעה שמטרתה לכסות את המצע ועליה יונח מרבד הדשא הסינטטי. את יריעת הפלריג ניתן להשיג בכמה גדלים. יריעת הפלריג תמנע הצצת עשבייה שוטה בהמשך. את יריעת הפלריג מהדקים היטב לקרקע בעזרת מסמרי קיבוע לדשא סינטטי או יתדות ברזל. יש להקפיד על קיבוע הדוק ויציב. 

פריסת דשא סינטטי:

מרבדי דשא סינטטי ניתן למצוא בצגוון סוגים, איכויות ומחירים. מומלץ לרכוש מרבד דשא סינטטי איכותי שיאריך ימים. ככלל, כדאי לרכוש מרבדי דשא סינטטי עם מעט חיבורים על מנת להבטיח עמידות לאורך זמן. יש לפרוס את המרבדים בצורה אחידה, כאשר סיבי הדא פונים לאותו הכיוון וזאת על מנת להקנות לדשא מראה אחיד וישר. במקרים בהם ישנם אובייקטים סטטיים, יש לדאוג ליצירת פתחים באזורים המתאימים עוד בטרם ההתקנה. (ניתן להיעזר בסכין יפנית איכותית). לאחר פריסת מרבד הדשא הסינטטי, יש להדביק חיבורי המרבדים (אם ישנם כאלה) בעזרת דבק ייעודי כמו דבק פוליארתן.

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם