צביעה ותחזוקה של דקים מעץ - איך עושים את זה


דק עץ הוא אחד מחיפויי הקרקע הנפוצים ביותר בגינות פרטיות ובמקומות ציבוריים ובתי עסק. הוא מרשים ועם תחזוקה נכונה הוא עשוי להאריך חיים. 

כאמור לדק העץ יתרונות רבים. הוא אסתטי למראה, הוא נוח לשימוש והוא מתאים להתקנה על כמעט כל משטח. אך חשוב לזכור, כי פגעי מזג האוויר, הבלאי הטבעי וכמובן מזיקים רבים עשויים לפגוע בו.  על מנת לשמור על מראה הדק נקי ומטופח לאורך זמן, מומלץ לתחזק אותו כהלכה. תחזוקת דק העץ כוללת ניקיון, צביעה ואיטום. תחזוקת דק העץ משתנה מסוג לסוג, כך שדק עץ מעץ רך כמו עץ אורן, יש לצבוע ולשמן אחת לשנה או בהתאם לרמת השימוש והשחיקה בו. עצים קשים יותר כמו עץ איפאה, דרוש שימון מידי 6 חודשים לערך. 

איך שומרים על דק נקי מלכלוך וממזיקים?

חומרים לניקוי ושימור עץ הם מצרך חובה לשמירה על מראה דק נקי ויפה אך גם לשימורו. לפני תהליך הצביעה, מומלץ להיעזר בחומר לניקוי דק. החומר המיוחד, מונע התיישנות העץ, מסיר כתמים, עובש ופטריות, ובעיקר מכין את העץ לקבל את שכבת הצבע החדשה. ניתן לרכוש גם חומר מסיר צבע מעץ דקים המסיר שאריות צבע, שמן וכתמים על מנת להכין את המשטח לשימון וצבייעה. בשלב הבא, על מנת לשמור על הדק שלנו נקי מטרמיטים, חיפושיות עץ, עובש, פטריות וריקבון מומלץ לבצע הגנה מקדימה. כדאי להתשמש בצבע יסוד משמר לעץ אשר מכיל תכונות הגנה ומניעה אלה. את צבע היסוד לעץ נגד טרמיטים מורחים על הדק עוד לפני שצובעים את שכבת העץ העליונה והוא יבטיח לנו הגנה של כ- 10 שנים מפני המזיקים. הצבע מוכן לשימוש ללא דילול והוא שקוף למראה. מומלץ לצבוע את העץ ב- 2 שכבות של חומר, כאשר יש להניח לייבוש לפחות שעה בין שכבה לשכבה. 

שימון דק עץ:

על מנת למנוע את התייבשות העץ הנגרמת לרב מהבלאי הטבעי או מקרני השמש החזקות, עלינו לשמן את הדק בהתאם לסוג העץ ולרמת החשיפה שלו למפגעי מזג האויר. קיימים סוגים רבים של צבעים לעץ ושמנים לדק. בין היתר,  ניתן למצוא שמן דק על בסיס מים או שמן דק על בסיס שמן. הבחירה לשיקולכם, אך חשוב מאוד לא להתפשר על איכות שמן גבוהה המכיל הגנה מפני קרני UV על מנת לצמצם פגיעת קרני השמש. חשוב לזכור כי עץ רך סופח אליו כמויות שמן גדולות יותר ואילו עץ קשה, סופח אליו כ מות קטנה של שמן, כך שיתכן ויהיה צורך במריחת שכבה נוספת.  שמן דק שקוף או בגוונים טבעיים, שומר על המראה הטבעי של העץ ומבליט את הקווים הפנימיים של העץ. שמן חצי שקוף, הוא שמן עם גוון ולרב הוא מעט מכסה את פיתוחי העץ הפנימיים. ניתן למצוא גם שמן אטוס לשימון דק עץ. שמן זה יסתיר לחלוטין את מראה העץ הטבעי, אך הוא גם סוג המשן בעלת הגנה גבוהה יותר מקרני uv.  

 

 

אולי יעניין אותך גם