איך מתקינים ושומרים על גדר במבוק


גדר הבמבוק (או בעברית תקנית 'גדר חזרן') היא הפתרון היעיל, הזמין והמהיר ביותר להקמת גדר או תחימת אזור בצורה אסתטית ויפה. לגדר הבמבוק מראה טבעי המשלב באופן מושלם ברב סגנונות הגינה. איך תקימו גדר במבוק בעצמכם? 

מאפיינים של גדר במבוק:

גדר במבוק היא פתרון מצויין לגידור ותיחום אזורים בקלות ובמחיר זול יחסית לשאר סוגי הגדרות. לגדר הבמבוק יתרונות בולטים. קלות ההתקנה, העמידות וכמובן המראה הטבעי והנאה. הבמבוק שהינו חומר יחסית זול ועמיד, הפך למצרך נפוץ במיוחד בהקמת גדרות, ריהוט גן, ריהוט פנים ואפילו בתים באזורים שונים בעולם. 

כיצד מתקינים גדר במבוק?

על מנת להינות מגדר הבמבוק לאורך זמן, מומלץ להקפיד על התקנה נכונה ויציבה. מוטות הבמבוק המיועדים לגידור, מגיעים בדרך כלל כגליל המאגד מוטות במבוק בעובי וגוון אחיד. את גלילי הבמבוק חשוב מאוד להתקין על קונסטרוקציה עמידה.

שלב הראשון יש לסמן את הגבול בו תעבור בגדר. יש לערוך מדידות ולהצטייד בחומרים הדרושים בכמות מספקת. בשלב הבא, יש לקבוע מוטות ברזל (בזנטים) בפינות השטח אותו אנו תוחמים. יש להקפיד לקבע את הבזנטים כהלכה בצורה בטוחה ויציבה שתבטיח עמידות לאורך שנים גם בתנאי קיצון כמו רוחות חזקות וסופות. לאחר שהצבנו את 4 היתדות התוחמות, יש לקבע בזנטים מידי 1.5 מטר עד 2 מטר מקסימום. ככל שישנם יותר בזנטים כך הקונסטרוקציה יציבה ועמידה יותר. לאחר קיבוע הבזנטים, יש להעביר חוט ברזל מאוזן ויציב  המחבר בין הבזנטים. יש למתוח 3 חוטים כאשר חוט אחד מחבר את ראשי הבזנטים, חוט נוסף במרכז הבזנטים וחוט אחרון בתחתית הבזנטים. אל חוטי ברזל אלו, נחבר בהמשך את יריעות גדר הבמבוק כך שמומלץ למתוח את החוטים היטב. לאחר שהקונסטרוקציה עומדת יש לוודא כי היא יציבה ואיתנה. ניעור קל של היתדות בידיים יתן לכם אינדיקציה. לבסוף, בעזרת אזיקונים או בעזרת חוטי ברזל, יש להתקין את גדר הבמבוק על היתדות וחוטי הברזל שהתקנו. מומלץ לבצע כמה שיותר הידוקים וחיבורים. ככלל, ככל שהקונסטרוקציה יציבה יותר וככל נגדיל את נקודות החוזק, כך גדר הבמבוק שלנו תאריך ימים. 

איך שומרים על גדר הבמבוק ומאריכים את חייה:

מוטות הבמבוק הטבעיות מצויות במגוון עוביים, במבוק דק בכמה רמות עובי ועד מוטות במבוק עבים המשמשים כקורות או כיתדות יציבות במיוחד. מוט הבמבוק עוטה מספר "מפרקים"  חלולים ובינהם קיימת מחיצה דקיקה פנימית. המבנה המיוחד ויוצא הדופן הופך את מוטות הבמבוק לרגישים יחסית למזג אויר משתנה, אך עם טיפול נכון, מוטות הבמבוק יחזיקו מעמד לאורך שנים ארוכות. גם במקרים בהם אנו מבחינים בהסדקות של מוטות הבמבוק, אין זה אומר שהבמבוק נחלש או יציב פחות. 2 השיטות המקובלות ביותר למניעת תופעה זו, היא חירור עדין במפרקי הבמבוק, או החדרת חוטר מתכתי ארוך לפנים המוט על מנת להסיר את המחיצות הפנימיות. 

מוטות הבמבוק מצופות חומר טבעי חלקלק המונע הדבקות של צבע או שמן, לכן, את מוטות הבמבוק מתקינים בצורתם המקורית ורק כחצי שנה לאחר מכן, כאשר מוטות הבמבוק מתבלות מעט, ניתן לשמן ו / או לצבע את המוטות בחומר המתאים לעץ. 

תחלופות עיקריות לגדר הבמבוק הם גלילי ענפי ערבה, גליל גזעים כפול, פלטות במבוק מושחל  וכד'.

 

אולי יעניין אותך גם