בחירת דשא סינטטי לגינה


את מרבדי הדשא הסינטטי ניתן לזהות כיום במגוון מקומות. החל מגינות פרטיות מרפסות וגגות בניינים ועד לגינות ציבוריות, גני ילדים, פארקים, מגרשי ספורט ועוד. איך בוחרים את סוג הדשא הסינטטי המתאים ביותר? מידע בסיסי יקל עליכם את המלאכה.

למה דשא סינטטי:

בעלי גינות רבים מודעים לקושי שבתחזוקה השוטפת של מרבד דשא טבעי. הדשא הטבעי דורש השקייה מרובה בעיקר בימי הקיץ החמים, הוא דרוש כיסוח כמעט על בסיס שבועי, והוא דורש גיזום וניקוש עשבים. וגם אם תטפחו ותשקיעו במיוחד, הוא לא יבטיח לכם להישמר ירוק ורענן לאורך זמן. הדשא הטבעי נוטה להתייבש ולהקריח באזורים מסויימים, או רק לדהות ולהפוך ללא נעים למגע. מחירי המים הגבוהים והזמן הפנוי שהולך ומתמעט גורם לכולנו לחפש אלטרנטיבות שקולות וחסכוניות יותר. מכאן הגיע הצורך לדשא סינטטי. כראיה, די לנו להביט בגנים ופארקים ציבוריים או במתחמי נופש ובתי מלון המתהדרים כולם במרבדי דשא סינטטי איכותיים.

סוגי דשא סינטטי

 על מנת להתאים את מרבד הדשא בדיוק לצרכים שלכם, כדאי שתכירו את הסוגים הקיימים. הדשא הסינטטי מסופק על ידי חברות רבות, כאשר חלקן מייבאות מרבדים איכותיים מרחבי העולם וחלקן מייצרות את מרבדי הדשא הסינטטי בארץ. 

סוגי הדשא הסינטטי הנפוצים ביותר

דשא סינטטי 'אס טופ' - בעל גובה סיבים של כ42 מ"מ בעל מראה יוקרתי. הוא בעל צפיפות סיבים גבוהה והוא עמיד מאוד בתנאי חוץ. הוא משלב 3 גוונים של ירוק למראה טבעי. אחריות של כ- 8 שנים.

דשא סינטטי 'בלנס 38" הוא דשא סינטטי איכותי בעל מראה יוקרתי ורך למגע. בעל גובה סיביםשל 38 מ"מ, מותאם לאקלים הישראלי, ובעל 4 גוונים של ירוק למראה טבעי. אחריות של כ- 8 שנים

דשא סינטטי 'קינג טופ', בעל גובה סיבים של  38 מ"מ וכ- 8 שנות אחריות. דשא סינטטי 'קינג טופ' הוא איכותי במיוחד, הוא כולל סיבים צפופים מאוד ומשלב בתוכו 3 גוונים שמעניקים למרבד מראה טבעי ורענן.

דשא סינטטי 'פרומו 35' הוא מרבד דשא סינטטי בעל סיבים קצרים של 33 מ"מ,  כ- 8 שנים אחריות והוא משלב 4 גוונים של ירוק המספקים מראה טבעי. דשא סינטטי פרומו מתאים במיוחד לגינות, גני אירועיםופארקים מאחר ויש לו עמידות גבוהה לתנועה.

דשא סינטטי 'אס 25' הוא מרבד דשא סינטטי בעל סיבים קצרים אך איכותיים. המרבד בעל צפיפות גבוהה ועמידות גובהה והוא גמיש ורך למגע. הוא משלב 4 גוונים למראה טבעי וגם לו 8 שנים אחריות.

דשא סינטטי 'תלתן טופ 42', מוכר גם בשם 'נפוליאון', הוא דשא יוקרתי ועשיר במיוחד בעל סיבים גבוהים של כ- 42 מ"מ. הוא עמיד באקלים הישראלי, והוא רך ונעים למגע. גם הוא מגיע עם 8 שנות אחריות.

איך בוחרים דשא סינטטי

בבואנו לבחור מרבד דשא סינטטי, עלינו להתייחס למספר גורמים עיקריים המעידים על איכות המרבד:

צפיפות התפרים, צפיפות הסיבים, מרווח בין תפרים, ניקוז יעיל במרבד, משקל המרבד וכמובן, משך האחריות ועמידות והגנה מקרינת UV.

צפיפות הסיבים וצפיפות התפרים מעידים על מרבד סמיך ועשיר יותר בעל תיפורים עמידים יותר. המרווח בין התפרים משפיע על הצפיפות גם הוא. לרב, ככל שמרבד הדשא הסינטטי כבד יותר, כך הוא איכותי יותר, אך זהו אינו המדד היחידי. בנוסף, על מנת להינות ממרבד דשא סינטטי יבש גם בימי החורף ולמנוע הצפות והצטברות ירקת, עלינו לוודא כי מרבד הדשא אותו בחרנו מצוייד בחורי ניקוז מספקים. הגנה מקרינת UV היא גם מדד חשוב המעיד על איכות המרבד, עלינו להבטיח כי המרבד עמיד בפני פגעי מזג האוויר. ולבסוף, אחד המדדים הברורים והחשובים ביותר - משך האחריות. משך האחריות הניתנת ע"י הספק היא כמובן מדד חשוב בבחירת המרבד, שהרי אין אנו רוצים להשקיע ברכישת מרבד יקר ובהתקנתו, ולהנות ממנו לזמן קצר בלבד.

אורך הסיבים ומספר הגוונים במרבד, אינם מעידים על איכות. הם בחירה אישית על פי טעם ונוחות.

איך מתקינים דשא סינטטי

התקנת הדשא הסינטטי חשובה לא פחות מרכישת מרבד דשא סינטטי איכותי. התקנה לא מקצועית ולא נכונה של המרבד, עשויה לקצר משמעותית את חייו ולפגום בהנאה ממנו. ההמלצה היא להעיזר בשירותי חברה מקצועית המתקינה מרבדי דשא סינטטי על מנת להבטיח תוצאות לאורך שנים ארוכות.

התקנת מרבד הדשא הסינטטי משתנה בהתאם לקרקע עליו הוא מותקן. ההתקנה הנפוצה ביותר היא על  האדמה. התקנת דשא סינטטי על האדמה, דורשת מספר שלבים. ראשית, יש ליישר את הקרקע לחלוטין, לכסות כל בור וליישר כל בליטה על מנת לקבלמרבד ישר ויפה. יש לנקות היטב את הקרקע ולבצע הדברה. בשלב הבא, יש להתקין בד פלריג לחיפוי קרקע. בד הפלריג מגיע באורכים שונים והוא משמש כחציצה בין האדמה לבין מרבד הדשא ובכך הוא מונע הצצת עישבייה וזליגת בוץ למרבד. את בד הפלריג מהדקים לאדמה באמצעות מסמרי קיבוע לדשא סינטטי על מנת להבטיח יציבות. בשלב הבא, מתקינים תוחם דשא מקצועי על מנת ליצור הפרדה בין השטח שיכוסה במרבד הדשא הסינטטי לבין הצמחייה או כלל אזורי הגינה. לתוחם הדשא המקצועי יש תפקיד נוסף, הנוא מונע זליגת חיפוי הקרקע אותו נפזר בהמשך על בד הפלריג. לאחר קיבוע תוחם הדשא, יש לפזר חיפוי קרקע על בד הפלריג. חיפוי קרקע יכול להיות שומשומית, שברי  חצץ, אבני טוף או כל חיפוי אחר. מעל חיפוי הקרקע, פורסים את המרבד הדשא הסינטטי ומהדקים אותו לאדמה בעזרת מסמרי קיבוע, ואת החיבורים שנוצרו בין המרבדים, מדביקים בעזרת דבק חד רכיבי - פוליאריתן או בסרט הדבקה ייעודי. תהליך התקנת דשא סינטטי אינו הליך פשוט, ההמלצה היא לההעיזר באנשי מקצוע המתמחים בתחום.

 

אולי יעניין אותך גם