בחירת מערכות ישיבה לגינה - כל מה שצריך לדעת


גינה יפה ומטופחת היא ללא ספק אחת ההנאות הקטנות. אך לא די בלעצב את הגינה ולטפח אותה. על מנת להינות מהגינה באמת, מומלץ לשלב בה מערכת ישיבה איכותית ונוחה שתחזיק מעמד לאורך שנים ותהפוך כל שהייה שלכם בגינה לבילוי של ממש. אז איך בוחרים מערכת ישיבה לגינה?

בשנים האחרונות חלה תפנית של ממש בשילוב ריהוט גן בגינה. אם בעבר הסתפקנו בשולחן וכיסאות פלסטיק סטנדרטיים, הרי שהיום הגינה היא חלק בלתי נפרד מפנים הבית שלנו. אז למה שלא נשקיע גם שם?

סוגי מערכות ישיבה נפוצות:

בגדול, סוגי מערכות הישיבה מתחלקות ל- 2 קבוצות עיקריות. מערכות ישיבה של שולחן וכיסאות או מערכות ישיבה סלוניות. מערכות ישיבה הכוללות סטים של שולחן וכיסאות, מתאימות יותר לשימוש בגינה הנוהגת לערוך ארוחות משפחתיות או להזמין אורחים. קיימים סוגים רבים של מערכות ישיבה הכוללות שולחן וכיסאות. ישנן כאלה עגולות וישנן מרובעות, ישנן קבועות וישנן הנפתחות לצורך ישיבה של מספר גדול יותר של סועדים. פינות ישיבה סלוניות הן מערכות ישיבה המותאמות בעיקר למי שאוהב לבלות את זמנו הפנוי בגינה בהנאה או אפילו לארח בגינה במקום בסלון הבית. גם פינות הישיבה הסלוניות מגיעות במבחר חומרי גלם וסגנונות עיצוב. חלקן מחולקות לספות ארוכות, חלקן לכורסאות, חלקן פינתיות וחלקן משלבות גם וגם. כך שבקלות כל אחד יוכל לבחור את העיצוב המועדף עליו. 

איך בוחרים מערכות ישיבה לגינה:

אם אתם מחפשים מערכת ישיבה חדשה לגינה שלכם, הרי שהמבחר העצום עשוי לבלבל אתכם. לכן, עוד בטרם אתם מגיעים אל רגע הרכישה, מומלץ לעשות בדק בית ולשאול את עצמכם מהם השימושים העיקריים שלכם במערכת הישיבה בגינה, מה גודל מערכת הישיבה המתאימה לכם, איזה סגנון עיצובי מתאים לכם ביותר, היכן מערכת הישיבה תמוקם וכמובן, מה התקציב שלכם למטרה זו.  בחירת מערכת הישיבה לגינה היא שלב חשוב בעיצוב ותכנון הגינה. אך הדרישות משתנות בהתאם לאופי דיירי הבית ולכן התשובה אינה חד משמעית. 

אם ברשותכם גינה רחבה וגדולה, ואתם נוטים לארח הרבה ולערוך ברביקיו בגינה לעיתים תכופות, ככל הנראה מערכת ישיבה איכותית, גדולה בעלת שולחן וכיסאות הן הפתרון המתאים לכם ביותר, אך אם הבילוי העיקרי שלכם בגינה היא שבת בבוקר עם קפה ועיתון, אולי דווקא מערכת ישיבה סלונית זה מה שמתאים לכם.

שלב המדידות:

רגע לפני שאנו בוחנים את כלל הדרישות, עלינו למדוד היטב את האזור המוגדר למטרת הצבת פינת ישיבה. יש להתחשב במרחק הדרוש להזזה נוחה של כיסאות ומרחב נוח למעבר אנשים. אל לנו להתפתות לרכישת מערכת ישיבה גדולה מידי שתהפוך את פינת הישיבה למקום צפוף ולא נוח.

שלב התקציב:

שלב התקציב הוא השלב השני בעיקר כי ריהוט גן הוא עסק לא זול ועל מנת להנות מהרכישה שלנו כמה שאפשר, כדאי לנו לערוך סקר קצר על מנת למנוע רכישה פזיזה ויקרה שלא לחלוטין מתאימה לנו.

שלב בחירת סגנון העיצוב:

ברב המקרים, בחירת ריהוט הגן או מערכת הישיבה לגן היא שלב די סופי בעיצוב הגינה, כך שלגינה כבר יש סגנון עיצוב. מכאן שהתאמת מערכת הישבה בסגנון הרצוי קלה יותר.  אך גם סגנון העיצוב משתנה בהתאם לצרכים. גם אם הגינה שלכם מעוצבת בסגנון מודרני, גם מערכת ישיבה הכוללת שולחן נמוך ו2 ספות מתאימה וגם שולחן גבוה עם כיסאות מתאים. מכאן, הבחירה נתונה בצרכים העיקריים שלכם.

שלב בחירת חומר הגלם:

בחירת חומר הגלם של מערכת הישיבה מורכבת לא פחות. יש לבחור את חומר הגלם המתאים ביותר לסגנון העיצובי של הגינה שלנו, אך גם לתנאים הסביבתיים הקיימים באזור. אם מערכת הישיבה תמוקם במקום שטוף שמש לאורך כל היום, יש לבחור בחומר עמיד במיוחד לעומת מערכת ישיבה שתמוקם תחת פרגולה באזור מוצל ולא נגיש למים. קיימים סוגי חומרי גלם רבים במערכות ישיבה. הנפוצים שבהם הם אלומיניום, ראטן, עץ, פלסטיק, טקסטילן ועוד. עלינו לבחור בחומר גלם שיתאים לתנאי האקלים, לשמש, לגשם, ללחות וכד'. 

איך שומרים על ריהוט הגן:

חשוב לזכור, כי ריהוט הגן אומנם מיועד לשימוש חיצוני, אך גם הוא חשוף לפגעי מזג האויר המשתנים. כמו השמש הקופחת בחוזקה על מערכת הישיבה, גם גשם ולחות עשויים לפגוע במערכות הישיבה. על מנת לצמצם את הפגיעה עד למינימום, מומלץ להקפיד על הצללה והקמת פרגולה או גגון מעל פינת הישיבה, או לחלופין, לכסות את פינת הישיבה בכיסוי ייעודי. בימי הקיץ החמים או בימי החורף הגשומים, כאשר פינת הישיבה לא בשימוש, מומלץ להסיר ממנה את הכיסויים והריפודים ואם ניתן, אפילו לכבסם מידי פעם. ריהוט גן מעץ, מומלץ לרענן ע"י צביעה מידי שנה או בהתאם לבלאי. ריהוט מברזל באיכות ירודה מומלץ לכסות בימים גשומים מאחר והוא נוטה להחליד בעיקר בחיבורי הריתוך. העדיפות היא לבחור בריהוט אלומניום איכותי שאינו מחליד.

 

אולי יעניין אותך גם